Novinky z účetnictví a daní 2023

Od 1.1.2023 není potřeba platit silniční daň za užívání osobních automobilů, autobusů a nákladních aut do 12 tun za účelem podnikání.

Výše minimální mzdy je 17 300 Kč.

Výše průměrné mzdy je 40 324 Kč.

Nové minimální zálohy na zdravotní a sociální pojištění.

EET definitivně zrušeno.

Nový limit pro DPH (2 mil. Kč).

Zvýšení paušální daně.

Nové cestovní náhrady (5,20 Kč / km).

Ze zákona povinné datové schránky všem podnikatelům (zřídí stát).

Po zřizení datové schránky nutno podávat přiznání elektronicky.

Pokud si v roce 2023 vyděláte do 50 000 Kč, zaměstnanci do 20 000 Kč (mimo zaměstnání) nemusíte podávat daňové přiznání za rok 2023.

Zastropování cen energií pro podnikatele (5 000 Kč za MWh u elektřiny a 2 500 Kč za MWh u plynu - bez DPH a poplatků).

Více o novinkách 2022 a 2023 naleznete zde

Zde se můžete dozvědět více o novinkách v roce 2022 a 2023.

Kontakt naleznete zde

Zde mě můžete kontaktovat buď telefonicky nebo emailem.

Návštěvnost

Identifikovaná osoba vs DPH

Identifikovaná osoba je plátcem DPH pro přeshraniční plnění a nemá nárok na odpočet DPH. Identifikovanou osobou se stáváte pokud nakupujete zboží z EU, prodáváte zboží do EU, pořizujete služby z EU nebo poskytujete služby do EU. Přihlásit se jako identifikovaná osoba musíme na FÚ do 15 dnů.

Plátcem DPH se můžeme stát dobrovolně nebo povinně a to tím, že překročíme obrat 1 mil. Kč za uplynulých 12 po sobě jdoucích měsíců (od roku 2023 - 2 mil. Kč). Musíme se registrovat do 15 dnů v kalendářním měsíci, který následuje po měsíci kdy jsme převýšili určitou částku.

Neplátce DPH je osoba, která má obrat menší než 1 mil. Kč (od roku 2023 - 2 mil. Kč). Tato osoba nemá povinnost odvádět daň ze svých zdanitelných plnění a nemá nárok na odpočet.

Obrat a DPH

Obrat znamená součet všech Vašich příjmů za 12 po sobě jdoucích měsíců. Do obratu musíme započítávat veškeré faktury z podnikání (dodání zboží a poskytnutí služeb). Pokud překročíme obrat 1 mil. Kč (od roku 2023 - 2 mil. Kč) musíme se registrovat k DPH. Faktury nemusí být proplaceny, a tak pro jistotu můžeme vždy raději vystavit zálohovou fakturu, která nespadá do obratu. Do obratu se teda nepočítají zálohové faktury, prodej dlouhodobého majetku a zároveň taky poskytovní služeb do zahraničí a vybrané služby (poštovní služby, sociální pomoc, zdravotní služby a mnoho dalších).

Jaké máme druhy živnosti

Živnosti se dělí na dva druhy Ohlašovací a Koncesované.

Když budete mít živnost ohlašovací, tak podnikáte hned po ohlášení na živnotenském úřadě a zaplacení správního poplatku. Ohlašovací živnost se dále dělí na volné (nejčastější typ, kdy je potřeba splnit pouze všeobecné podmínky a není potřeba žádné odborné znalosti), řemeslné (je potřeba splnit všeobecné podmínky, ale také odborné znalosti získáné např. se jedná o pekaře, kadeřníka řezníka), vázané (potřeba splnit všeobecné podmínky, ale také odborné znalosti, např. se jedná o projektové činnsoti ve výstavbě nebo činnost účetních poradců).

Pro živnost koncesovanou je důležité splnit všeobecné podmínky a také splnit požadavky na koncesi, o kterou žádáme. Zde začínáme podnikat až v okamžiku udělení koncese. Příkladem je provozování pohřební služby, silniční motorová vozidla a cestovní kanceláře.

Vytvořila Andrea Grmelová, 2021
Seo servis